Danimarka’da İrtibat Kurma Semineri

Gençler için Küresel Sorumluluk Projesi

Group_photo_by_the_sea

Slettestrand, Danimarka’da 25 – 31.10.2015 tarihleri arasında Erasmus+ çerçevesinde gerçekleşen Gençlik için Küresel Sorumluluk Projesi 17 uluslararası kuruluşun katılımıyla gerçekleşti. Türkiye’den Gülten Gaye TOPAL, Derya PAÇACI ve Oğuz Can GÜMÜŞ eğitime katılıp projelerini sundular.

Proje Ulusal Ajans ve Eurodesk tabanlı Erasmus+ Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları, Gençlik Değişim Programları kapsamında ‘’İletişim Kurma Etkinlikleri’’ kapsamında (Contact Making Event) düzenlendi. Sivil Toplum Kuruluşu çalışanları ve eğitimcilerin katkılarıyla gerçekleşen etkinlikte katılımcılar Birleşmiş Milletlerin “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri” kapsamında Avrupa Birliği Projeleri Hazırlama ve Yürütme eğitimi aldılar.

Photo-2_Sürdürülebilir_Kalkınma_Hedefleri

Projenin bir diğer amacı da, 17 uluslararası kuruluşun bir araya gelip yeni proje bağlantıları kurmaları ve Küresel Sürdürülebilirlikle ilgili yeni projeler üretilmesidir. Projeye; Türkiye, Kosova, Fransa, Ispanya , Mısır , Azerbaycan , Hırvatistan , İtalya , Danimarka , Ürdün , Ermenistan , Moldova, Romanya, Bulgaristan, Estonya, Letonya ve Gürcistan’dan 39 kişi katıldı.

Projenin eğitim kapsamı:

1. Küresel Sorumluluk Eğitimi

2.Erasmus+ Programı ve AB Politikalarına Giriş

3. Küresel Sorumlulukta Gençlik Kuruluşlarının Rolü (İnsan Hakları, Yoksulluk ve Göç , Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma)

4.Küresel Sorumluluk Geliştirilmesine Yönelik Stratejiler Oluşturma

Projeye Danimarka Ulusal Ajansı ve Birleşmiş Milletler Derneği’nin ekonomik desteğiyle InterCollege tarafından ev sahipliği yapıldı. Proje katılımcılarının konakladığı Feriecenter Tesisi engellilerin rehabilitasyonları için de kullanılan bir merkez olması sebebiyle engellilerle etkileşime giren katılımcılar unutulmaz anlar yaşama fırsatı da buldular.

Photo-3_Cultural_Night

Bu proje sonrasında, Gülten Gaye TOPAL, Derya PAÇACI ve Oğuz Can GÜMÜŞ, Erasmus+ Gençlik Hareketliliği Programları çerçevesinde 11 ülkeden gelen katılımcıları Türkiye, Nevşehir’de ağırlayarak farklı ülkelerin yöresel el sanatlarının tanıtılacağı ‘’HeART Craft’’ projesini Türkiye Ulusal Ajansına sunacaklar. Proje ortağı olan ülkeler; Ermenistan, Mısır, Fransa, Gürcistan, İtalya, Ürdün, Kosova, Moldova, Romanya, İspanya, Türkiye’dir.

Gençlerimize başarılar dileriz.