Yenilikler

Gençlik Programı (2007-2013) sonrasında Erasmus + (2014-2020) Programı karşımıza daha yenilikçi ve daha esnek çıkıyor:

  • Artık bilet ve bilet faturalarıyla uğraşma derdi bitiyor. Seyahat masrafları kilometre aralıklarına göre belirlenmiş sabit miktarlar üzerinden hesaplanacak. Yani bir seyahat cetveline göre noktadan noktaya seyahat masrafı hesaplanacak sonra katılımcı ister uçak ister otobüs ister taksi ile projeye katılabilecek. Ayrıca biletleri nihai rapora ekleme gibi bir şey de ortadan kalkmış olacak.
  • Projede en az 1 AB üyesi ülke bulundurma zorunluluğu kalkıyor. Yani artık ortak ülkelerden istediğinizle proje yapabileceksiniz. (örnek: Türkiye, Gürcistan arasında 2’li bir proje yapabilirsiniz)
  • Projenizi Türk Ulusal Ajansı’na sunup istediğiniz ortağınızın ülkesinde gerçekleştirebilirsiniz.
  • Sosyal sorumluluk alanında aktif özel şirketler de yeni programda proje sunup projelere ortak olabilecekler.
  • Eski programda bulunan Fizibilite Ziyaretleri ve Değerlendirme Toplantıları yeni programda yok.
  • Projeler internet üzerinden girilirken başlangıçta 5 farklı dil desteği sunulacak.
  • Başvurular online olacak. Posta/Kargo olmayacak. Yalnız ıslak imza konusu tartışılıyor, henüz nasıl olacağı belli değil.
  • Gençlik Çalışanlarının Hareketliliği başlı başına bir yenilik. 2 aya kadar yapılabilen bir değişim faaliyeti ve bunu yapmak için Avrupa Gönüllü Hizmeti’ndeki gibi 30 yaş limiti yok ve akreditasyon da gerekmiyor. Yalnız bu faaliyeti AGH ile karşılaştırmamak gerekiyor çünkü AGH’de gönüllü gidiyor. Bu faaliyette ise Gençlik Çalışanı gidiyor. Eski programdaki Job-shadowing yani işbaşı ziyaretlerinin daha geliştirilmişi gibi düşünmek daha doğru olur.
  • Yeni programda Biniş Kartı (boarding pass) konusunda da kolaylık geliyor. Online check in kabul edilebilecek ve katılımcının biniş kartı peşinden koşma derdi bitecek.
  • Yeni programda bütün kuruluşlar bir sefere mahsus European Commission Authentication Service (ECAS)’e ve veritabanına bilgilerini girerek  Personal Identification Code (PIC) denilen bir Kullanıcı Tanımlama Kodu alacaklar. Sonra bütün işlemlerde bu 9 haneli kod kullanılacak.

Şimdilik bu kadar canlarım 😉

Yukarda bahsettiklerim benim keşfedebildiğim değişiklikler ve yeniliklerdir. Hiçbir kimse ve kurumu  bağlamaz. Çakışan durumlarda kesin bilgi için kullanıcı klavuzu baz alınmalıdır..

Özet bilgi okumaya devam etmek için ŞU sayfaya gidiniz..

Daha ayrıntılı bilgi için www.ua.gov.tr adresine müracaat ediniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir